Reklama

W cieniu Gustawa Adolfa

W cieniu Gustawa Adolfa

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Jedyny polski sklep spożywczy w Finlandii powstał w miasteczku Rauma, gdzie tysiąc polskich imigrantów pracuje przy budowie elektrowni atomowej.
Polskie delikatesy w fińskim Rauma, za ladą Maria Grężel /fot. Jussi Jalonen
W

Wędrując po miasteczku Rauma, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, Polak natknie się na znajomy widok. W północnej części starówki, za kanałem i linią kolejową, leży dawna dzielnica robotnicza Syvärauma ("Głęboka Rauma"). Tu, przy głównej ulicy, za tajskimi salonami masażu, a tuż przed zakładem fotograficznym i salonami fryzjerskimi, napotyka się polski napis: "Delikatesy".

To jedyny polski sklep spożywczy w Finlandii. Wygląda jak każdy mały sklep w Warszawie: ot, kawałek Polski, importowany na fińską prowincję. Polska tabliczka "otwarte", polska żywność i etykietki; nawet reklamówki przypominają te w polskich sklepach. Sprzedawczyni Maria Grężel pochodzi ze śląskich Głubczyc, w Finlandii mieszka trzy lata.

"Delikatesy" to jedyny sklep spożywczy w Rauma, gdzie sprzedaje się zza lady. Finowi wyda się to staromodne, ale też urocze i uprzejme. Bo...

6579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]