Reklama

W cieniu anegdoty

W cieniu anegdoty

13.03.2007
Czyta się kilka minut
Demony przybierają w filmie Formana twarze konkretnych, rzeczywistych postaci: królów, arystokratów, dostojników Kościoła. Postaci, które na przełomie XVIII i XIX wieku miały największy, a zarazem najbardziej krwawy wpływ na hiszpańską historię.
Stellan Skarsgard jako Francisco Goya
O

Obserwatorem tamtego czasu uczynił Forman starzejącego się Francisco de Goyę (Stellan Skarsgard), rozchwytywanego malarza, dobrze ustosunkowanego zarówno na królewskim dworze, jak i w niesławnym Sacrum Officium, które w konserwatywnej Hiszpanii trzymało się wówczas mocno.

Oskarżany z tego powodu o służalczość, Goya bynajmniej nie oszczędza bohaterów swoich płócien. Wzorem Velázqueza, maluje ich nie upiększonych, noszących na twarzach własną historię i w każdym calu ludzkich. Na późniejszych rycinach da w pełni upust swojej ekspresyjnej wyobraźni. Oto "prawdziwa twarz naszego świata" - powie, oglądając goyowskie koszmary, demoniczny inkwizytor, ojciec Lorenzo.

Zbrodnicza działalność Świętego Oficjum, tudzież wojenny walec, który przetaczał się wówczas przez Hiszpanię (najazd wojsk Napoleona, a potem inwazja generała Wellingtona), tworzą w...

7224

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]