Reklama

W cieniu anegdoty

W cieniu anegdoty

13.03.2007
Czyta się kilka minut
Demony przybierają w filmie Formana twarze konkretnych, rzeczywistych postaci: królów, arystokratów, dostojników Kościoła. Postaci, które na przełomie XVIII i XIX wieku miały największy, a zarazem najbardziej krwawy wpływ na hiszpańską historię.
Stellan Skarsgard jako Francisco Goya
O

Obserwatorem tamtego czasu uczynił Forman starzejącego się Francisco de Goyę (Stellan Skarsgard), rozchwytywanego malarza, dobrze ustosunkowanego zarówno na królewskim dworze, jak i w niesławnym Sacrum Officium, które w konserwatywnej Hiszpanii trzymało się wówczas mocno.

Oskarżany z tego powodu o służalczość, Goya bynajmniej nie oszczędza bohaterów swoich płócien. Wzorem Velázqueza, maluje ich nie upiększonych, noszących na twarzach własną historię i w każdym calu ludzkich. Na późniejszych rycinach da w pełni upust swojej ekspresyjnej wyobraźni. Oto "prawdziwa twarz naszego świata" - powie, oglądając goyowskie koszmary, demoniczny inkwizytor, ojciec Lorenzo.

Zbrodnicza działalność Świętego Oficjum, tudzież wojenny walec, który przetaczał się wówczas przez Hiszpanię (najazd wojsk Napoleona, a potem inwazja generała Wellingtona), tworzą w...

7224

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]