Ładowanie...
W aureoli draperii
Sztuka religijna jest szczególną dziedziną twórczych dociekań Tadeusza Boruty. Jest on autorem polichromii kościołów w Lubniu i Harbutowicach koło Myślenic. Wraz z żoną Aldoną Mickiewicz stworzył cykl obrazów ołtarzowych w klasztorze w Monte San Savino. Uczucia religijne, niewątpliwie inspirujące, w pracach Boruty przekraczają granice codziennej zwyczajności ludzkich zawierzeń, wchodząc w obszar przeżyć krańcowych.
Retrospektywa w Muzeum Archidiecezjalnym pozwala przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób Boruta, malując samego siebie, portretuje człowieka, by w perspektywie chrześcijańskiej eschatologii opowiedzieć o jego spotkaniu z Trójjedynym Bogiem. Dokonuje się to poprzez personalistyczną formułę spotkania z drugim człowiekiem, która znajduje plastyczne odzwierciedlenie w przedstawieniach niewiernego Tomasza dotykającego ran Chrystusa Zmartwychwstałego. Któż z...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]