Reklama

W aureoli draperii

W aureoli draperii

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Dla Tadeusza Boruty rozpoczął się dobry rok. Pojawiła się jego Szkoła patrzenia, zbiór szkiców o malarstwie religijnym, drukowanych wcześniej w Tygodniku Powszechnym. W Krypcie u Pijarów miała miejsce wystawa obrazów olejnych zatytułowana Metanoia. W Krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym trwa ekspozycja prac będących kontynuacją tego tematu.
S

Sztuka religijna jest szczególną dziedziną twórczych dociekań Tadeusza Boruty. Jest on autorem polichromii kościołów w Lubniu i Harbutowicach koło Myślenic. Wraz z żoną Aldoną Mickiewicz stworzył cykl obrazów ołtarzowych w klasztorze w Monte San Savino. Uczucia religijne, niewątpliwie inspirujące, w pracach Boruty przekraczają granice codziennej zwyczajności ludzkich zawierzeń, wchodząc w obszar przeżyć krańcowych.

Retrospektywa w Muzeum Archidiecezjalnym pozwala przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób Boruta, malując samego siebie, portretuje człowieka, by w perspektywie chrześcijańskiej eschatologii opowiedzieć o jego spotkaniu z Trójjedynym Bogiem. Dokonuje się to poprzez personalistyczną formułę spotkania z drugim człowiekiem, która znajduje plastyczne odzwierciedlenie w przedstawieniach niewiernego Tomasza dotykającego ran Chrystusa Zmartwychwstałego. Któż z...

5371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]