Reklama

Upragnione zdrowe dziecko

Upragnione zdrowe dziecko

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Kościół protestuje przeciwko nowej metodzie leczenia chorób mitochondrialnych. O co chodzi w tym sporze?
P

Pierwsze dziecko zmarło 28 godzin po porodzie. Ostatni syn dożył 21 lat. Sharon Bernardi z Sunderland w Wielkiej Brytanii oglądała śmierć siedmiorga dzieci – niczym współczesna matka machabejska. O ile jednak powodem śmierci dzieci biblijnej bohaterki byli źli ludzie, o tyle tu zawiniła zabójcza choroba genetyczna zakłócająca pracę komórkowych mitochondriów.
Mitochondria to małe organella, które w każdej ludzkiej komórce produkują energię. Posiadają własny kod genetyczny, który kieruje ich pracą. Do organizmów potomnych trafiają za pośrednictwem żeńskich komórek rozrodczych – zatem każdy z nas posiada je od matki. Czasem w ich materiale genetycznym pojawiają się szkodliwe mutacje, będące przyczyną tzw. chorób mitochondrialnych. Prowadzą one do uszkodzenia mózgu, zaniku mięśni, niewydolności serca i ślepoty, niekiedy – jak w przypadku dzieci Sharon Bernardi – do śmierci. Średnio...

4561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

My małpoludy zbudowaliśmy ten świat wbrew WAM-boskim stworzeńcom. Paliliście na stosach tych którzy tworzyli postęp. Ale jedziecie na osiągnięciach współczesnej techniki i Medycyny jako pasożyty i bezczelnie pouczacie nas zamiast dać przykład posłuszeństwa waszym bogom i umierania przy okazji byle ropnego wyrostka.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]