Reklama

„Upadły” Sudan Południowy

„Upadły” Sudan Południowy

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Pięć lat temu, 9 lipca 2011 r., mieszkańcy Juby świętowali powstanie nowego państwa:
Fot. Jason Patinkin / AP
S

Sudan Południowy uzyskał niepodległość, oddzielając się od Sudanu po trwającej ponad 20 lat wojnie (chrześcijańskie Południe walczyło w niej o niezależność od islamskiej Północy). Dziś to najmłodsze państwo Afryki jest już „krajem upadłym”, a winę za to ponoszą prezydent Salva Kiir i wiceprezydent Riek Machar. Konflikt o władzę i dochody z ropy między tymi politykami już w 2013 r. przerodził się w wojnę domową. Podpisana w 2015 r. ugoda pokojowa była często łamana. W miniony piątek, przed rocznicą niepodległości, w Jubie wybuchły na nowo walki – tylko w weekend zginęło ok. 300 żołnierzy z obu stron (na zdjęciu: siły wierne Macharowi). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]