Reklama

Unia, gaz i Rosja: kto w co gra?

Unia, gaz i Rosja: kto w co gra?

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Kryzys rosyjsko-ukraiński uwypuklił i tak widoczny od dawna brak jednego stanowiska Unii w sprawie relacji gazowych z Rosją.
W

WIDAĆ DZIŚ PILNĄ POTRZEBĘ szukania sposobów uspójniania stanowiska Unii (tj. państw członkowskich i Komisji Europejskiej). Najważniejsze obszary, gdzie widać różnice między unijnymi krajami, to:

SANKCJE: w trakcie rozmów o możliwych sankcjach, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, wyraźny stał się podział wewnątrz Unii. Z jednej strony są państwa gotowe do nałożenia sankcji ekonomicznych/energetycznych na Rosję (nawet godzących doraźnie w interesy tych państw), z drugiej kraje mocno temu przeciwne. Za sankcjami opowiadały się m.in. państwa bałtyckie i Polska; wyraźnie przeciwne były m.in. Grecja, Węgry i Finlandia.

SOUTH STREAM: stanowiska państw Unii co do lobbowanego przez Rosję projektu South Stream – Gazociągu Południowego, który biegnąc na zachód m.in. przez Bułgarię i Węgry, omijałby Ukrainę i Słowację (to...

4031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]