Reklama

Ładowanie...

Unia, gaz i Rosja: kto w co gra?

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Kryzys rosyjsko-ukraiński uwypuklił i tak widoczny od dawna brak jednego stanowiska Unii w sprawie relacji gazowych z Rosją.
W

WIDAĆ DZIŚ PILNĄ POTRZEBĘ szukania sposobów uspójniania stanowiska Unii (tj. państw członkowskich i Komisji Europejskiej). Najważniejsze obszary, gdzie widać różnice między unijnymi krajami, to:

SANKCJE: w trakcie rozmów o możliwych sankcjach, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, wyraźny stał się podział wewnątrz Unii. Z jednej strony są państwa gotowe do nałożenia sankcji ekonomicznych/energetycznych na Rosję (nawet godzących doraźnie w interesy tych państw), z drugiej kraje mocno temu przeciwne. Za sankcjami opowiadały się m.in. państwa bałtyckie i Polska; wyraźnie przeciwne były m.in. Grecja, Węgry i Finlandia.

SOUTH STREAM: stanowiska państw Unii co do lobbowanego przez Rosję projektu South Stream – Gazociągu Południowego, który biegnąc na zachód m.in. przez Bułgarię i Węgry, omijałby Ukrainę i Słowację (to...

4031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]