Reklama

Układ trudny i brudny

Układ trudny i brudny

28.01.2017
Czyta się kilka minut
Dr Karin Bowie, badaczka relacji szkocko-angielskich: Jest w tym ziarno prawdy, że ponad 300 lat temu Anglicy przekupili szkockie elity, aby te poparły unię angielsko-szkocką.
Fot. facebook.com
P

PATRYCJA BUKALSKA: 16 stycznia 1707 r. podpisano Akt Unii, na podstawie którego Anglia i Szkocja zjednoczyły się w Królestwo Wielkiej Brytanii. Dziś w debacie szkocko-brytyjskiej pojawiają się też argumenty historyczne o korekcie Aktu lub podpisaniu nowego. Czy jest jakaś paralela między rokiem 1707 i 2017?

DR KARIN BOWIE: Historia pokazuje, że warunki i natura unii zmieniały się z czasem, w miarę jak zmieniały się okoliczności. Ale radykalna zmiana byłaby dziś jednak politycznie trudna. Z technicznego punkty widzenia brytyjski parlament w Westminsterze mógłby przegłosować ustawę o nowych warunkach unii szkocko-brytyjskiej, gdyż ma on taką władzę, by zastępować dawne ustawy nowymi. W ten właśnie sposób po referendum z 1997 r. powstał szkocki parlament autonomiczny. Oczywiście zasadnicza reforma warunków unii wymagałaby pewnie kolejnego...

7690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]