Reklama

Ufam, że po raz ostatni...

Ufam, że po raz ostatni...

23.03.2010
Czyta się kilka minut
W środku chrześcijańskiej ponoć Europy wymordowano 6 milionów Żydów. Zginęli "w opuszczeniu i pośród obojętności świata", przy milczeniu Kościołów, milczeniu chrześcijan - poza wyjątkami. Świadomość wyzwania, którego milczącym świadkiem jest Oświęcim, musi wywoływać naszą szczególną wrażliwość na obawy i niepokoje Żydów.
T

Tekst Jerzego Turowicza ukazał się w "TP" nr 20/93, ale konfliktem wokół klasztoru Karmelitanek pismo zajmowało się również w poprzednich latach, a redaktor naczelny "Tygodnika" był świadkiem i uczestnikiem międzynarodowych negocjacji, mających przynieść jego zakończenie. Sprawę Karmelu umieszczonego na terenie miejsca-symbolu Zagłady Żydów światowe media (a wraz z nimi "Tygodnik") omawiały zwłaszcza po tym, jak w lipcu 1989 r. pod jego murami doszło do incydentu z udziałem rabina Avi Weissa (próbował sforsować klasztorną bramę i został siłą usunięty przez pracujących robotników), i po sierpniowym kazaniu kard. Józefa Glempa na Jasnej Górze ("Niedawno oddział siedmiu Żydów z Nowego Jorku dokonał napaści na klasztor w Oświęcimiu, wprawdzie nie doszło do zabójstwa sióstr lub zniszczenia klasztoru, bo zostali powstrzymani, ale nie nazywajcie napastników bohaterami"); zdaniem...

35809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]