Reklama

Ładowanie...

Jerzy Turowicz telefonuje z Rzymu

z Rzymu
16.10.2018
Czyta się kilka minut
16 października, trzeciego dnia konklawe, na placu św. Piotra gromadzi się 100-150 tys. pielgrzymów z całego świata oczekujących na wybór papieża. O godzinie 18.18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej unosi się biały dym, ludzie krzyczą: „Bianco, bianco!”. Kiedy kard. Pericle Felici oznajmia, że kardynałowie wybrali „dominum Carolum”, przez parę sekund trwa konsternacja: czy chodzi o 85-letniego kardynała Confalonieriego, dziekana Kolegium Kardynalskiego? Za chwilę następuje dopełnienie: Felici mierzy się z trudnym do wymówienia nazwiskiem Polaka: „Wojtyła”. W tłumie rozlegają się pytania: „Chi è?”, „È nero?”, „È Asiatico?” (Kto to? Czarny? Azjata?). Dziennikarze wpadają w popłoch: mało która ekipa ma przygotowane informacje na temat metropolity krakowskiego; komentatorzy telewizyjni w kółko powtarzają informacje o jego wieku i kraju, z którego przyjechał.
Na placu św. Piotra, noc z 15 na 16 października 1978 r. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
Na placu św. Piotra, noc z 15 na 16 października 1978 r. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
R

Rzym, 16 października 1978 r.,
godz. 21.30

Przez te dwa dni konklawe na placu św. Piotra widziałem te dymy z komina nad Kaplicą Sykstyńską, nie było jasne – białe czy czarne. (...) Dzisiaj wieczorem już około godz. 17 tłum był dużo mniejszy niż wczoraj, później rósł coraz bardziej. (...) Reflektory oświetlały komin nad Kaplicą Sykstyńską. Wydawało się, że dym jest biały, ale nie było to pewne. Poszedłem natychmiast do Biura Prasowego, które znajduje się obok, i wkrótce przyszło potwierdzenie, że dym jest biały, że wybór został dokonany. Wtedy przez tłum zalegający plac zacząłem się przedzierać, żeby być możliwie blisko fasady bazyliki św. Piotra. Na placu panowała już duża radość i entuzjazm tłumu, oklaski, powiewanie chusteczkami, chociaż jeszcze nie było wiadomo, kto został wybrany papieżem. Po pewnym czasie na galeriach nad kolumnadą Berniniego pojawił...

4839

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]