Reklama

Jerzy Turowicz telefonuje z Rzymu

Jerzy Turowicz telefonuje z Rzymu

z Rzymu
16.10.2018
Czyta się kilka minut
16 października, trzeciego dnia konklawe, na placu św. Piotra gromadzi się 100-150 tys. pielgrzymów z całego świata oczekujących na wybór papieża. O godzinie 18.18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej unosi się biały dym, ludzie krzyczą: „Bianco, bianco!”. Kiedy kard. Pericle Felici oznajmia, że kardynałowie wybrali „dominum Carolum”, przez parę sekund trwa konsternacja: czy chodzi o 85-letniego kardynała Confalonieriego, dziekana Kolegium Kardynalskiego? Za chwilę następuje dopełnienie: Felici mierzy się z trudnym do wymówienia nazwiskiem Polaka: „Wojtyła”. W tłumie rozlegają się pytania: „Chi è?”, „È nero?”, „È Asiatico?” (Kto to? Czarny? Azjata?). Dziennikarze wpadają w popłoch: mało która ekipa ma przygotowane informacje na temat metropolity krakowskiego; komentatorzy telewizyjni w kółko powtarzają informacje o jego wieku i kraju, z którego przyjechał.
Na placu św. Piotra, noc z 15 na 16 października 1978 r. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
Na placu św. Piotra, noc z 15 na 16 października 1978 r. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
R

Rzym, 16 października 1978 r.,
godz. 21.30

Przez te dwa dni konklawe na placu św. Piotra widziałem te dymy z komina nad Kaplicą Sykstyńską, nie było jasne – białe czy czarne. (...) Dzisiaj wieczorem już około godz. 17 tłum był dużo mniejszy niż wczoraj, później rósł coraz bardziej. (...) Reflektory oświetlały komin nad Kaplicą Sykstyńską. Wydawało się, że dym jest biały, ale nie było to pewne. Poszedłem natychmiast do Biura Prasowego, które znajduje się obok, i wkrótce przyszło potwierdzenie, że dym jest biały, że wybór został dokonany. Wtedy przez tłum zalegający plac zacząłem się przedzierać, żeby być możliwie blisko fasady bazyliki św. Piotra. Na placu panowała już duża radość i entuzjazm tłumu, oklaski, powiewanie chusteczkami, chociaż jeszcze nie było wiadomo, kto został wybrany papieżem. Po pewnym czasie na galeriach nad kolumnadą Berniniego pojawił...

4839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]