Reklama

Wszyscy jesteśmy oświęcimianami

Wszyscy jesteśmy oświęcimianami

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Surowa i kanciasta bryła uniknęła "instytucjonalnej pychy, która w Oświęcimiu raziłaby jeszcze mocniej niż gdzie indziej. To tylko pokrowiec, zapewniający dyskrecję i ciszę tym, którzy przyjeżdżają, by modlić się i rozmawiać "w cieniu Auschwitz.
Kardynał Jean-Marie Lustiger i płaczący kardynał Joachim Meissner z Kolonii / fot. W. Kompała - Agencja Gazeta
T

Trzeba wyjść poza obozową bramę, przejść przez parking i ulicę zbudowaną jeszcze w okresie III Rzeszy, minąć pasaż handlowo-usługowy. Za nim, wśród zwykłych domów wzniesionych tu po wojnie, pojawia się budynek Centrum Dialogu i Modlitwy, instytucji powołanej do życia przez kard. Franciszka Macharskiego w 1992 r., gdy ciągle żywe były oświęcimskie konflikty: spór o lokalizację Karmelu, o krzyże na żwirowisku... Chodziło o to, by Kościół znalazł w Oświęcimiu właściwe miejsce i właściwe zadanie.

Jakie? Ks. Manfred Deselaers, Niemiec, który od dziewięciu lat prowadzi w Centrum dział programowy, mówił "Tygodnikowi" przed rokiem, że Auschwitz nie jest wyłącznie miejscem grozy, ale także ziemią świętą, z której - jeśli tylko zdobędziemy się na wysiłek - może zrodzić się dobro. Przyjeżdżają tu nie tylko Niemcy i Polacy - coraz częściej także Żydzi, którzy chcą...

5698

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]