Reklama

Uderzanie Soborem

Uderzanie Soborem

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Czy w czasach PRL-u z racji geopolitycznych Kościół w Polsce powinien był bać się Soboru? Więcej: czy zaangażowanie w soborowe reformy wspomagało komunistyczne władze w walce z Kościołem, w szczególności z Prymasem Wyszyńskim? Takie pytania słychać ostatnio coraz głośniej.
J

Jest oczywiste, że soborowe otwarcie na świat władza próbowała wygrywać dla siebie. Ale fakt ten nie ma żadnego związku z religijną wartością czy wręcz koniecznością Soboru dla współczesnego Kościoła.

Piórem Janusza Poniewierskiego przypominamy zaangażowanie Karola Wojtyły w prace Soboru i jego recepcję w Polsce. Metropolita krakowski nie bał się promować otwarcia Kościoła na świat, np. przez aktywizowanie świeckich, mimo świadomości związanych z tym zagrożeń. "Na jednym z pierwszych spotkań komisji głównej synodu krakowskiego Wojtyła przestrzegał przed możliwymi prowokacjami ze strony SB - mówi "Tygodnikowi" bp Tadeusz Pieronek, ówczesny sekretarz synodu. - Nic takiego się jednak nie wydarzyło, a synod okazał się unikalnym w skali polskiej wydarzeniem religijnym, jeżeli chodzi o zaangażowanie świeckich".

Nie jest tajemnicą, że wizja...

1195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]