Reklama

Ładowanie...

Polski Episkopat po Janie Pawle II

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Biskup Tadeusz Pieronek: Polscy biskupi Jana Pawła II za bardzo nie słuchali. Rezultatem są braki w recepcji Soboru, a myślenie o przyszłości zostało zdominowane przez kategorie przeszłości. Nowe czasy wymagają nowego podejścia do człowieka. Rozmawiał Maciej Müller
Jan Paweł II /fot. KNA-Bild
M

Maciej Müller: Czy w Kościele w Polsce żyje duch Jana Pawła II?

Bp Tadeusz Pieronek: W warstwie zewnętrznej coś takiego widzę. Jest zachwyt Ojcem Świętym, podziw dla jego pracy i nauki. Ale znajomość tej nauki to druga warstwa, znacznie skromniejsza.

Do dorobku doktrynalnego i przede wszystkim pastoralnego Jana Pawła II trzeba podchodzić poprzez znajomość Soboru Watykańskiego II. Papież bazował na Piśmie Św. i tradycji, ale przekazywał je w kategoriach soborowych - na tym polegało aggiornamento, uwspółcześnienie tej nauki. Tyle że znajomość Soboru nie zaszła zbyt daleko. I, co istotne, nie wyciągnięto wniosków praktycznych. Weźmy "Deklarację o wolności religijnej", najkrótszy i najbardziej rewolucyjny dokument soborowy. Był trudny do przyjęcia, bo wielowiekowa tradycja Kościoła nie znała takiej interpretacji wolności.

Dlaczego Jan Paweł II...

15860

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]