Reklama

„Udawała odalistkę”

„Udawała odalistkę”

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Odaliska pokazuje tu wszystko, czego jej w domu, na Ukrainie, nie było wolno. Mamy tu Orient wyobrażony, a nie realny: harem, rozwiązłość, szisza i niepokojąca dziwność.
Konstantynopol, przed 1880 r. /fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
O

Odbitka nieco wyblakła, na powierzchni pojawiły się ciemniejsze i jaśniejsze plamy - ale rzadko spotyka się zdjęcia, których czas nie naruszył. Tak i w tym przypadku. Choć widać, że to porządna robota, bo zachował się kontrast, nadal przelewa się materia i błyszczą tkaniny. Młoda kobieta siedzi na szezlongu, poważna (ale błąka się jednak jakiś ćwierćuśmieszek), patrzy prosto w oczy; koniuszkami palców prawej dłoni podpiera skroń, lewa dłoń spoczywa powyżej kolana, trzymając delikatnie ustnik sziszy (a długi wąż wodnej fajki kłębi się na jej korpusie, niedbale zawinięty).

Wszystko tu udrapowane: błyszczące szarawary, suknia przypominająca europejskie podomki z innego wieku, a nawet wąż sziszy; i jakaś tkanina po prawej, nie wiadomo, do czego służąca, zapewne tylko ozdoba, element kompozycji. A wszędzie, w każdym elemencie wzory - nie rozpływające się w ...

13927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]