Reklama

Ładowanie...

„Udawała odalistkę”

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Odaliska pokazuje tu wszystko, czego jej w domu, na Ukrainie, nie było wolno. Mamy tu Orient wyobrażony, a nie realny: harem, rozwiązłość, szisza i niepokojąca dziwność.
Konstantynopol, przed 1880 r. /fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
O

Odbitka nieco wyblakła, na powierzchni pojawiły się ciemniejsze i jaśniejsze plamy - ale rzadko spotyka się zdjęcia, których czas nie naruszył. Tak i w tym przypadku. Choć widać, że to porządna robota, bo zachował się kontrast, nadal przelewa się materia i błyszczą tkaniny. Młoda kobieta siedzi na szezlongu, poważna (ale błąka się jednak jakiś ćwierćuśmieszek), patrzy prosto w oczy; koniuszkami palców prawej dłoni podpiera skroń, lewa dłoń spoczywa powyżej kolana, trzymając delikatnie ustnik sziszy (a długi wąż wodnej fajki kłębi się na jej korpusie, niedbale zawinięty).

Wszystko tu udrapowane: błyszczące szarawary, suknia przypominająca europejskie podomki z innego wieku, a nawet wąż sziszy; i jakaś tkanina po prawej, nie wiadomo, do czego służąca, zapewne tylko ozdoba, element kompozycji. A wszędzie, w każdym elemencie wzory - nie rozpływające się w ...

13927

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]