Reklama

Sahib

Sahib

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Patrząc na zdjęcie sahiba, dostrzegam lukę w gładkiej powierzchni fotografii. Leży przede mną dokument, nagi i odarty z niepotrzebnych włókien. Widzę w nim cielesne napięcie.
Indie, początek XX wieku (fotografia z kolekcji Wojciecha Nowickiego)
O

Oto Hindus wiezie w rikszy białego sahiba. Coś mnie niepokoi, coś świerzbi w tej fotografii. Może to: sahib jest nienaganny, ubrany na biało (nawet buty ma białe), w korkowym kapeluszu i - mimo klimatu - oczywiście pod krawatem. Ma wąsik, na małym palcu lewej dłoni ciemniejszym kolorem odbija się sygnet. Siedzi w rikszy z tą swoją miną pana życia i śmierci, kolonialnego boga. A Hindus-rikszarz jest chudy, półgoły, bo za cały ubiór ma tylko przepaskę i ręcznik zawiązany na głowie - ale patrzy w obiektyw z wielkim spokojem.

Wiadomo więc, że to Indie w okresie angielskiego panowania; zapewne lata dwudzieste ubiegłego wieku. Odruch najprostszy - opisać biednego rickshaw wallaha i nienawistnego Brytyjczyka, który gardzi tubylcami. Opisać Indie stłamszone, ujarzmione. Zacząć od tego, że sahib jest wyżej, a Hindus niżej.

Bardziej mnie pociąga co...

9295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]