Reklama

Uczynek siódmy: umarłych pogrzebać

23.02.2015
Czyta się kilka minut
W TV usłyszałem o 80-letniej matce z Wąbrzeźna koło Torunia, która w ciągu kilku dni straciła dwóch synów i której proboszcz odmówił drugiego pochówku, bo kobieta z braku pieniędzy nie opłaciła pierwszego pogrzebu. Przypomniało mi to pewną historię.
K

Ks. Andrzej Bardecki, wieloletni szef działu religijnego „Tygodnika Powszechnego”, który jako młody kapłan podczas wojny sam zgłosił się na roboty do Niemiec, by potajemnie pomagać wywożonym Polakom, a potem przeszedł gehennę obozów koncentracyjnych, kilka lat przed śmiercią opowiedział niezwykłą historię. Pod koniec lat 90. odwiedziły go dwie starsze panie, jak się okazało, siostry. Zapytały, czy je pamięta. Gdy odpowiedział, że nie, przypomniały mu wydarzenie sprzed 60 lat. Było to przed wojną w Brodach, gdzie Bardecki został po święceniach wikarym. Właśnie osierociła je matka (ojciec zmarł wcześniej). Jako nastolatki zostały bez środków do życia. Mimo to proboszcz koniecznie chciał zapłaty za pogrzeb – miały przynieść choćby pierzynę, jedyną rzecz w ich posiadaniu mającą jakąś wartość. Groził, że nie pochowa matki. Zrozpaczone dziewczynki spotkały młodego wikarego. Oburzyło go...

1682

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]