Reklama

Uciec przed Niniwą

Uciec przed Niniwą

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Jonasz nie widział siebie w roli apostoła Niniwy; ostatecznie nie każdy czuje się dobrze jako apostoł. Lęk skłonił go do desperackiej ucieczki. Dopiero doświadczenie burzy pozwoliło mu odnaleźć zagubiony szlak, na którym był Bogu potrzebny. Gdyby nie tamta pamiętna burza, być może spokojnie dopłynąłby do Tarszisz, by prowadzić tam spokojny żywot istoty uwikłanej w handel i nijakość. Dramatyczne doświadczenie rozszalałych żywiołów i bezwzględności towarzyszy podróży pozwoliło odnaleźć mu nową tożsamość. Dzięki temu udało się ocalić mieszkańców Niniwy, których wcześniej skłonny był pospiesznie spisać na straty.
W

Wśród Jonaszowych rozterek przeżywamy wielkie napięcie między poczuciem osobistej bezradności a pesymistyczną oceną kondycji współczesnych Niniw. Najłatwiej wtedy uciec w prywatność wymarzonego Tarszisz, zamknąć się na dramat świata, zrezygnować z wszelkich marzeń o tym, aby pozytywnie zmienić cośkolwiek w spisanej na straty Niniwie naszej powszedniej. By chronić nas przed błogostanem i łatwą ucieczką w nijakość, Bóg przeprowadza nas wtedy przez życiowe burze, dzięki którym możemy ostatecznie odnaleźć naszą tożsamość. Znak Jonasza jawi się jako wyrzut sumienia dla tych, którzy marzyli o sielankowym życiu wówczas, gdy Bóg widział ich jako głównych uczestników dramatu.

723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]