Reklama

Tytuły

Tytuły

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Nie wiadomo gdzie i kiedy dokładnie, ale na pewno gdzieś i kiedyś ktoś uznał, że człowieka, z którym rozmawia, musi tytułować.
T

Ten tytuł to najwyższe stanowisko, jakie w życiu zajmował, nieważne jak długo i jak dawno temu. Tytuł nie tylko przyrasta do człowieka raz na zawsze, ale również zaokrągla się w górę. Nie słyszałam, żeby ktoś do kogoś mówił: panie wiceprezesie, panie wiceministrze albo panie zastępco rektora. Rozmówcę o oczko się awansuje.

Są kraje, w których tytułomania jest mało widoczna, w innych - np. w naszym - rozkwita bujnie. Jest to dość śmieszne, ale ma i pewien plus. Rozwija mianowicie zmysł krytycyzmu. Patrzy się na rozmowę w telewizji i myśli: Jezus Maria - i ktoś taki mógł być wicepremierem?...

Prezentologia

Zdaje się, że na naszych oczach wyrasta nowa gałąź nauki. Z grubsza można ją nazwać prezentologią; naukowcy wymyślą na pewno nazwę cieńszą i bardziej wyrafinowaną.

Dziś już nie wystarcza...

2616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]