Reklama

Ślady

Ślady

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Przyglądałam się dziewczynce i pewnie dlatego, że szyba tak odbijała, wydawało mi się, że ta dziewczynka jest trochę do mnie podobna.
Fot. Mikael Andersson / NORDICPHOTOS / CORBIS
N

Nieprawda, że się pamięta wigilie. Gdy się jest starym, zlewają się w wazie z zupą, sklejają w jeden niezgrabny pieróg ze starym farszem, w kulkę chleba. Nie ma różnic. Dzieci tylko wierzą, że to coś ważnego. Uczymy je wierzyć, czekać i niecierpliwić się, żeby to robiły za nas, kiedy dla nas to już nie ma znaczenia. Pamiętamy tylko te wigilie, gdy się pusty talerz nagle zapełniał, bo ktoś przybył, albo gdy stał naprawdę pusty, pusty tym, kto z niego jadał kiedyś. A teraz nie je.
Ojciec wszędzie chodził. Mieliśmy bryczkę dużą, wygodną, ale on i tak wolał piechotą. Mówił, że wszystko wokół jego, prawie do miasta, a po swoim jeździł nie będzie. Kazał się w butach wysokich pochować, ale jak umarł, to się okazało, że buty takie schodzone, że wstyd ojca w nich do trumny położyć. Kupiliśmy mu na szybko nowe, i w tych nowych pochowaliśmy, ale to też niedobrze wyglądało...

22107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]