Reklama

Twitterowy spór

Twitterowy spór

09.01.2017
Czyta się kilka minut
„Pan Jezus był uchodźcą, nie zapominajcie o tym. Zobaczcie Jego twarz” – napisała na Twitterze kilka dni przed Wigilią Janina Ochojska, publikując zdjęcie Omrana Daqneesha, syryjskiego chłopca wyciągniętego z gruzów zbombardowanego budynku w Aleppo.
P

Prezesce Polskiej Akcji Humanitarnej odpowiedziała szefowa „Wiadomości” TVP. „Pan Jezus nie był uchodźcą. Po co pisać takie propagandowe komunały? Wspieram pomoc dla Syrii – ale bez fałszowania faktów” – stwierdziła Marzena Paczuska. Ochojska z kolei opublikowała fragment Ewangelii Mateusza: „Oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu”.
Dyskusja o tym, czy Jezus Chrystus był uchodźcą, toczyła się w internecie kilka tygodni. Głos zabrał m.in. ks. Józef Naumowicz, teolog z UKSW: „Nie należy mówić o Jezusie jako politycznym uchodźcy. Święta Rodzina poruszała się w granicach jednego państwa”.
Podobnie uważa biblista z Krakowa, ks. Wojciech Węgrzyniak, który tłumaczył, co w Ewangelii Mateusza oznacza słowo feugein (uchodzić): „Celem Ewangelisty było ukazanie Jezusa jako tego, który jest zapowiedzianym Mesjaszem....

1668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„Nie należy mówić o Jezusie jako politycznym uchodźcy. Święta Rodzina poruszała się w granicach jednego państwa”. - Stwierdzenie mocno naciągane, stawiające na jednym poziomie Judeę i Egipt w onym czasie. Herod Wielki był królem Judei (wprawdzie z łaski Rzymu, ale można mówić o jakichś pozorach niezależności), ale jego władza na pewno nie sięgała do Egiptu, wówczas już prowincji rzymskiej. W przeciwnym razie ucieczka Św. Rodziny do Egiptu nie miałaby sensu. "Dlatego nie jesteśmy w stanie udowodnić, czy ucieczka do Egiptu miała w ogóle miejsce." - Ryzykowne stwierdzenie. Bo czy jesteśmy w stanie UDOWODNIĆ inne wydarzenia opisane na kartach Ewangelii?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]