Reklama

Twarz w kuferku

Twarz w kuferku

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Jedna ze znakomitych „Bajek z królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego opowiada o młodzieńcu, który miał niezwykle piękną twarz.
A

A ponieważ był pomocnikiem w piekarni i bał się, że podczas ciężkiej pracy twarz może ulec zniszczeniu, nosił ją ze sobą w kuferku. Kiedy do miasteczka, w którym mieszkał, przybył sławny mędrzec i zapragnął zobaczyć to cudo, młodzieniec początkowo się zgodził. „Zaraz jednak przyszło mu do głowy, że musiałby w tym celu ubrać swoją twarz i wyciągnąć ją z kuferka; tymczasem wiatr i kurz mogłyby uszkodzić piękne oblicze. Dodał więc szybko: – Mógłbym, ale nie chcę, ponieważ mam twarz schowaną”.

W bajce Kołakowskiego pojawia się pewien szczegół, który łatwo może umknąć uwadze czytelnika. Kiedy Nino (tak ma na imię młodzieniec) postanowił zadbać o swoje oblicze, udał się do pewnego miasta, „gdzie sprzedawano specjalne kuferki do przechowywania twarzy”. W przebiegu zdarzeń istotne znaczenie ma fakt, że kuferek jest bardzo drogi; młodzieniec popada w długi i w końcu musi zastawić twarz...

4297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]