Reklama

Pustka, cisza i ból

Pustka, cisza i ból

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Gdzie pierwotnie spotykamy śmierć: czy w lęku przed własnym umieraniem, czy w bólu przeżywania śmierci bliskich, a może w rzadkich doświadczeniach masowych rzezi i zbrodni?
Fotografia bez tytułu z serii „Gdy śmierć przyjdzie, będzie miała twoje oczy” Mario Giacomelliego. Włochy, 1962 r. /fot. Brooklyn Museum / Corbis
Ź

Źródłowo widzę śmierć w twarzy drugiego człowieka. Wtedy, gdy jestem za niego w pełni odpowiedzialny, tak mocno, że jestem winien nawet jego śmierci. Każda śmierć jest skandalem i morderstwem, a zatem ja sam odpowiadam za mord. Jestem mordercą?! Jak można tak mówić? Ale tak mówić trzeba, bo tylko uznając swoją winę, mogę otworzyć się na drugiego człowieka i Boga - mogę czynić dobro" - te szalone myśli znajdujemy w wykładach Emmanuela Levinasa, filozofa, świadka ubiegłego stulecia (1906-1995).

Dziś, gdy cichnie zgiełk sprzecznych XX-wiecznych idei i odsłaniają się prawdziwe hierarchie wartości, widzimy, że Levinas w tym tragicznym czasie, naznaczonym przez nieufność i podejrzliwość człowieka wobec człowieka, zbudował filozofię opartą na pojęciu odpowiedzialności za bliźniego. Wtedy, gdy filozofowie kurczowo bronili słabnącej tożsamości podmiotu, twierdził...

9352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]