Reklama

Pustka, cisza i ból

Pustka, cisza i ból

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Gdzie pierwotnie spotykamy śmierć: czy w lęku przed własnym umieraniem, czy w bólu przeżywania śmierci bliskich, a może w rzadkich doświadczeniach masowych rzezi i zbrodni?
Fotografia bez tytułu z serii „Gdy śmierć przyjdzie, będzie miała twoje oczy” Mario Giacomelliego. Włochy, 1962 r. /fot. Brooklyn Museum / Corbis
Ź

Źródłowo widzę śmierć w twarzy drugiego człowieka. Wtedy, gdy jestem za niego w pełni odpowiedzialny, tak mocno, że jestem winien nawet jego śmierci. Każda śmierć jest skandalem i morderstwem, a zatem ja sam odpowiadam za mord. Jestem mordercą?! Jak można tak mówić? Ale tak mówić trzeba, bo tylko uznając swoją winę, mogę otworzyć się na drugiego człowieka i Boga - mogę czynić dobro" - te szalone myśli znajdujemy w wykładach Emmanuela Levinasa, filozofa, świadka ubiegłego stulecia (1906-1995).

Dziś, gdy cichnie zgiełk sprzecznych XX-wiecznych idei i odsłaniają się prawdziwe hierarchie wartości, widzimy, że Levinas w tym tragicznym czasie, naznaczonym przez nieufność i podejrzliwość człowieka wobec człowieka, zbudował filozofię opartą na pojęciu odpowiedzialności za bliźniego. Wtedy, gdy filozofowie kurczowo bronili słabnącej tożsamości podmiotu, twierdził...

9352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]