Reklama

Turcja jest więzieniem

Turcja jest więzieniem

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Formy wyznaczające ramy naszego działania raz ograniczają naszą wolność i pozbawiają autonomii, innym razem stają się dla nas punktem oparcia. Dotyczy to niemal wszystkiego, z czym się stykamy. Fatih Akin, syn tureckich imigrantów mieszkających w Hamburgu, jest jedną z nadziei niemieckiego kina. Talentem wykazał się już w krótkometrażowym debiucie Sensin, jednak uznanie i deszcz nagród (m.in. nagroda na festiwalu w Locarno) przyniósł mu dopiero zrealizowany w 1998 roku pierwszy film fabularny, kryminał Szybko i bezboleśnie.
Birol Unel (Cahit) i Sibel Kekilli (Sibel)
B

Bohaterami swoich filmów czyni Akin ludzi wydziedziczonych z własnej kultury, pozbawionych ojczyzny, szukających tożsamości. Twórczość swoją określa jako budowanie pomostów między Turcją i Niemcami. Nie inaczej jest w przypadku filmu “Głową w mur" - nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym Berlinale opowieści o parze tureckich imigrantów.

Cahit i Sibel spotykają się w klinice psychiatrycznej, dokąd trafiają po nieudanych próbach samobójczych. Czterdziestoletni Cahit cały swój czas spędza w barach, alkoholem i narkotykami zagłuszając cierpienie po śmierci żony. Sibel jest od niego dwa razy młodsza, mieszka w St. Pauli - głównie tureckiej dziś dzielnicy Hamburga. Dziewczyna czuje się ograniczona systemem zakazów nakładanych przez tradycję muzułmańską, której przestrzega jej ortodoksyjna rodzina.

Drogą ucieczki może być zamążpójście,...

4931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]