Reklama

Ładowanie...

Tułacze czy drogowskazy?

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Tułali się w skórach owczych, kozich, w nędzy, utrapieniu, w ucisku - świat nie był ich wart - i błąkali się po pustyniach i górach, po jaskiniach i rozpadlinach ziemi. Hbr 11, 37n
O

Obok anonimowych tułaczy, których ogólnikową charakterystykę przedstawia autor listu do Hebrajczyków, na kartach Starego Testamentu pojawiają się czasem tajemniczy nieznajomi wymienieni po imieniu - Melchizedek, Hiob, królowa Saba. Niezapowiadani przez wcześniejszy ciąg zdarzeń zjawiają się nagle, by dotknąć najczulszych stron naszej duszy. Komentatorzy mogą zachwycać się potem życiową mądrością trapionego cierpieniem "męża sprawiedliwego" (Hi 1, 1) z ziemi Us albo też podziwiać intelektualne fascynacje królowej Saby przejętej mądrością Salomona. Oni zaś wyłaniają się z obłoku niewiedzy, niczym Trzej Mędrcy w betlejemskim pejzażu, by po spełnieniu swej misji zniknąć, zostawiając za sobą jedynie smugę mądrości i refleksji.

Jakże wielu bywa anonimowych nauczycieli mądrości i świadków wiary, którzy przychodzą z daleka i najdalsi są od koncentrowania uwagi na...

1756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]