Reklama

Ładowanie...

Tukany vs globalne ocieplenie

Tukany vs globalne ocieplenie

01.08.2022
Czyta się kilka minut
FRANS LANTING / B&EW
I

Imponujące dzioby tukanów (na zdj. Ramphastos ariel) pozwalają im zjadać nasiona i owoce niedostępne dla innych ptaków. Ale nawet to nie gwarantuje im łatwego losu. Z nowych badań wynika, że u ptaków globalnie dochodzi do homogenizacji kształtów i rozmiarów ciała oraz sposobów życia, ponieważ najbardziej „oryginalne” gatunki, zajmujące unikalne nisze (m.in. tukany i sępy), najgorzej znoszą zmiany środowiska – i wymierają. Odpowiada za to m.in. ocieplenie klimatu. W chłodniejszych regionach, dokąd migruje wiele gatunków, najszybciej zaczyna brakować miejsca dla dziwaków. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]