Ładowanie...
Trzy historie zbrodni

Wspólny jest temat: mord i przyległości. A więc sprawca, jego motywacje, konstytucja psychiczna, najbliżsi, środowiska, wreszcie – konsekwencje czynu. Śmierć, strach, rozgłos, piętno odciśnięte na społeczności.
Książki polskich autorów reprezentują wymiar stricte lokalny. „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego to zapyziała Bydgoszcz lat 90.; minimalistycznie oddana Łódź stanowi tło akcji „Preparatora” Huberta Klimki-Dobrzanieckiego. Obie traktują o zbrodniach dokonanych w Polsce i poza Polską raczej nieznanych. Natomiast „Manson. Ku zbrodni” Jeffa Guinna to opowieść o jednym z najbardziej rozpoznawalnych przestępców XX wieku.
„Inna dusza” i „Preparator” ciekawie krzyżują beletrystykę i non-fiction. Orbitowski i Klimko-Dobrzaniecki dysponowali aktami sądowymi czy relacjami prasowymi z dawnych spraw, i opierając się na nich zbudowali beletrystyczne narracje. Startowali z tego...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]