Reklama

Ładowanie...

Trzy historie zbrodni

30.08.2015
Czyta się kilka minut
„Inna dusza”, „Preparator” i „Manson” to najkrwawsze książki roku. Równie wiele je łączy, jak dzieli.
Zdaniem Jeffa Guinna zbrodnia, której w 1969 r. dokonał Charles Manson, miała w sobie więcej z tragicznej komedii omyłek niż satanicznych rytuałów oszalałej sekty. Fot. Domena Publiczna
W

Wspólny jest temat: mord i przyległości. A więc sprawca, jego motywacje, konstytucja psychiczna, najbliżsi, środowiska, wreszcie – konsekwencje czynu. Śmierć, strach, rozgłos, piętno odciśnięte na społeczności.

Książki polskich autorów reprezentują wymiar stricte lokalny. „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego to zapyziała Bydgoszcz lat 90.; minimalistycznie oddana Łódź stanowi tło akcji „Preparatora” Huberta Klimki-Dobrzanieckiego. Obie traktują o zbrodniach dokonanych w Polsce i poza Polską raczej nieznanych. Natomiast „Manson. Ku zbrodni” Jeffa Guinna to opowieść o jednym z najbardziej rozpoznawalnych przestępców XX wieku.

„Inna dusza” i „Preparator” ciekawie krzyżują beletrystykę i non-fiction. Orbitowski i Klimko-Dobrzaniecki dysponowali aktami sądowymi czy relacjami prasowymi z dawnych spraw, i opierając się na nich zbudowali beletrystyczne narracje. Startowali z tego...

11753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]