Reklama

Ładowanie...

Trzy drogi

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Na festiwalu Łódź Czterech Kultur zetknęliśmy się ze sztuką błądzącą po zakamarkach duszy, uważnie opisującą rzeczywistość, wreszcie - sztuką, która wierzy, że potrafi zmienić świat.
Z

Zacząć trzeba od wystawy "Ludzie Czechowa" prof. Jacka Waltosia, której premiera miała niedawno miejsce w kra­kowskiej Galerii Scenografii. Jej kwintesencją wydaje się praca tytułowa: pozornie harmonijna i delikatna (kredka na papierze), zrealizowana w "ludzkiej" skali (168 x 100 cm). Bardzo szybko zauważamy jednak, że uścisk, którym splecione są trzy postacie (ta trzecia, o niewiadomej płci, jest tylko zasugerowana), wyraża najróżniejsze, sprzeczne, ale przenikające się emocje. Fascynację i obcość. Siłę i niezdecydowanie. Ufność i ryzyko... Wszystko to zaś w aurze ulotności, przemijalności (figury wycięte są częściowo z płaszczyzny tła, co nie jest chyba wyłącznie zabiegiem służącym teatralizacji konkretnej sceny).

Plątaninę emocji, wyborów i konieczności, znajdujemy we wszystkich dramatach Czechowa od "Czajki" po "Wiśniowy Sad". Uczucia nie tylko bywają...

6579

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]