Reklama

Trzy drogi

Trzy drogi

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Na festiwalu Łódź Czterech Kultur zetknęliśmy się ze sztuką błądzącą po zakamarkach duszy, uważnie opisującą rzeczywistość, wreszcie - sztuką, która wierzy, że potrafi zmienić świat.
Z

Zacząć trzeba od wystawy "Ludzie Czechowa" prof. Jacka Waltosia, której premiera miała niedawno miejsce w kra­kowskiej Galerii Scenografii. Jej kwintesencją wydaje się praca tytułowa: pozornie harmonijna i delikatna (kredka na papierze), zrealizowana w "ludzkiej" skali (168 x 100 cm). Bardzo szybko zauważamy jednak, że uścisk, którym splecione są trzy postacie (ta trzecia, o niewiadomej płci, jest tylko zasugerowana), wyraża najróżniejsze, sprzeczne, ale przenikające się emocje. Fascynację i obcość. Siłę i niezdecydowanie. Ufność i ryzyko... Wszystko to zaś w aurze ulotności, przemijalności (figury wycięte są częściowo z płaszczyzny tła, co nie jest chyba wyłącznie zabiegiem służącym teatralizacji konkretnej sceny).

Plątaninę emocji, wyborów i konieczności, znajdujemy we wszystkich dramatach Czechowa od "Czajki" po "Wiśniowy Sad". Uczucia nie tylko bywają...

6579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]