Reklama

Człowiek w berecie

Człowiek w berecie

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Na drzewie przed łódzką Akademią Muzyczną zawieszono kolorowe kaski budowlane. „Owoce pracy” zapowiadają pierwszą retrospektywę Cezarego Bodzianowskiego.
Cezary Bodzianowski, „Step by step”, Łódź, 2010 r. Fot. Monika Chojnicka / ms1 Łódź
C

Cezary Bodzianowski od połowy lat 90. zrealizował ponad tysiąc rozmaitych akcji, zwanych przez niego samego „wydarzeniami” (to iście stachanowski wyczyn!). W galeriach i muzeach, w przestrzeni miast, w mieszkaniach i hotelowych pokojach. Jedne wydarzały się na oczach widzów zainteresowanych sztuką, ale też przypadkowych przechodniów, inne „ogrywał” jedynie przed kilkoma wybranymi osobami. Dzisiaj o większości tych akcji możemy dowiedzieć się tylko dzięki dokumentacji fotograficznej lub filmowej autorstwa Moniki Chojnickiej, która od lat towarzyszy artyście.

RÓŻOWE KONIE

Ulotność czy fragmentaryczność, a nawet przypadkowość wydaje się jedną z konstytutywnych cech twórczości Bodzianowskiego. Jednak, jak pokazuje wystawa w łódzkim ms1, na której znalazł się niewielki wybór jego dorobku, oraz wydany z tej okazji tom zbierający jego działania, jest to bardzo...

7347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]