Reklama

Ładowanie...

Trzeci dzwonek po antrakcie

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Oceniając bliskie osoby kierujemy się miarą serca i sumienia. W życiu społecznym, zawodowym i politycznym poszukujemy jednak miary ilościowej, która pozwoliłaby pozbyć się wątpliwości przy udzielaniu awansów, przyznawaniu premii, zatrudnianiu i zwalnianiu z pracy. Wygodnie byłoby na pytania typu: „dlaczego X, a nie Y?”, odpowiedzieć: „bo X miał 47,5 punktu, a Y tylko 47”.
S

Szóstoklasiści właśnie piszą testy, które mają pokazać, jak dobrze (albo źle) czytają, piszą, liczą. Bez względu na wynik, egzaminowany powinien być przyjęty do każdego gimnazjum, w którym chciałby się uczyć. Czy testy oceniają wiedzę egzaminowanych czy raczej „zdolność ich rozwiązywania”? Czy są obiektywnym sposobem mierzenia uczniowskich możliwości?

Wśród rewolucyjnych zmian, jakim poddano polskie społeczeństwo w ostatnich latach, znalazło się też wprowadzenie do edukacji testów, a zwłaszcza kończących kolejne etapy nauki - testów kompetencji. Podobnie jak inne zmiany, system testów przedstawiono jako rozwiązanie sprawdzone, sprawiedliwe i jedynie słuszne. Wprowadzenie było decyzją czysto techniczną.

Masa prostych pytań

Testów, jako narzędzi służących do podejmowania decyzji o losach dużych grup młodzieży, użyto po raz pierwszy w USA w czasie...

18043

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]