Reklama

Tryby

Tryby

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Prognozy epidemiologów są zatrważające: za mniej więcej dekadę nastąpi podwojenie liczby zachorowań na nowotwory. Rak będzie głównym zabójcą Polaków.
T

Ta historia w trzech wymiarach ma elementy horroru i bajki. Jak z bajki wygląda król, dostojny, w koronie, którego Mariola Kosowicz, psychoonkolog, pokazuje lekarzom ucząc ich postępowania z pacjentami. Król jest nagi, bo choroba obnaża prawdę o człowieku i jego życiu.

Na tym bajka się wyczerpuje. Jeśli powróci, to tylko jako odprysk obcej rzeczywistości.

Wymiar pierwszy: człowiek oko w oko z systemem

Jest rok 1999. Jacek Gugulski, pośrednik ubezpieczeniowy, ojciec dwojga małych dzieci, buduje dom pod Kielcami. W kwietniu bierze kredyt na jego wykończenie. Kilka dni później przechodzi rutynowe badania krwi (jest cukrzykiem). Lekarz każe mu usiąść: "Ma pan białaczkę". Gugulski myśli: "Trzeba będzie zwrócić kredyt".

Co to jest ta przewlekła białaczka szpikowa, nikt mu nie powiedział, więc pożycza...

22156

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]