Reklama

Trudny mariaż

Trudny mariaż

20.08.2012
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu czeski Senat odrzucił ustawę o zwrocie kościelnego majątku...
.

...Nieoczekiwanie, bo kiedy na początku roku partie koalicyjne w końcu doszły w tej sprawie do porozumienia, a kilka miesięcy później dokument przeszedł przez niższą izbę parlamentu, odtrąbiono sukces w trwających ponad 20 lat negocjacjach.

Powodów, dla których sprawa ciągnie się tak długo, jest kilka: jeden to, jak wszędzie, pieniądze (w ostatniej wersji ustawy mowa jest o 5,5 mld euro), a drugi – opinia publiczna. Czesi to jeden z najbardziej zlaicyzowanych narodów w Europie i katolików – czy w ogóle wierzących – jest tam niewielu. Pomysł zwrotu majątku oraz wypłacania odszkodowań nie cieszy się tam poparciem – przeciwnych ustawie jest między 70 a 80 proc. Czechów. Od zawsze przeciwni byli temu pomysłowi socjaldemokraci – obecnie są, co prawda, w opozycji, ale to ich głosy w ubiegłym tygodniu rozstrzygnęły o odrzuceniu ustawy. Wcześniej przeprowadzili też agresywną kampanię...

1836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]