Reklama

Trudno dziś być pokoleniem

Trudno dziś być pokoleniem

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Piotr Sztompka: Rok 1989 był doświadczeniem pokoleniowym dla ludzi, którzy ten moment świadomie przeżywali. Ale ci, którzy wtedy przyszli na świat, też stanowią grupę: dla nich doświadczenie pokoleniowe to otwarte granice albo stypendia w Anglii. Rozmawiali Michał Kuźmiński i Przemysław Wilczyński
/spekulator/stock.xchng
T

Tygodnik Powszechny: Czym jest dla socjologa pokolenie?

Piotr Sztompka: To coś innego niż grupa wiekowa. To grupa ludzi, którzy razem coś przeżyli; coś na tyle ważnego, że pamiętają to całe życie, kształtuje to ich postawy, orientacje polityczne, wartości. Zdarza się to najczęściej, gdy w społeczeństwie dochodzi do czegoś bardzo istotnego.

Mamy więc np. pokolenie II wojny światowej: wydarzenia, które traci powoli na wartości, ale pozostaje w emocjach, sentymentach i fobiach, choćby antyniemieckich. Podobnie jest z pokoleniem Solidarności i doświadczeniem wspólnoty, które usiłowano ludziom odebrać.

Czuje się Pan częścią jakiegoś pokolenia?

Urodziłem się w 1944 r., przed powstaniem, ale nie mogę o sobie powiedzieć, że należę do pokolenia powstańczego. Byłem wywieziony do...

15104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]