Reklama

Trudne katolików rozmowy

Trudne katolików rozmowy

30.11.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 47/2015

​Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam artykuł Zbigniewa Nosowskiego „Trudne przestawianie zwrotnicy”. Szczególnie część zawierająca rozróżnienie wierzących na zadomowionych i poszukiwaczy bardzo do mnie przemówiła. Podział ten silnie zauważalny jest w mojej rodzinie i w najbliższym otoczeniu. Znany był mi, występujący w psychologicznej literaturze dotyczącej duchowości, podział religijności na zewnętrzną (zorientowaną utylitarnie) i wewnętrzną („dojrzałą”), ale podział ten, będąc wartościującym, wykluczał dialog.
A dialog ten, jak wynika z moich osobistych doświadczeń, już i tak jest bardzo trudny. Różnimy się w zakresie rozumienia naszego powołania misyjnego, sposobu wyrażania religijności, oceny ludzi i zdarzeń. Szczególnie trudne w tym kontekście są próby rozmów z osobami niewierzącymi lub wątpiącymi. Zadomowieni zarzucają poszukiwaczom pobłażliwość, a poszukiwacze zadomowionym – niezrozumienie idei miłosierdzia. Rozmowy są bardzo trudne i nierzadko raniące.
Atmosfery nie polepszają wypowiedzi duchownych, którzy – zależnie od przynależności zadomowionej lub poszukiwawczej – umieszczani są na sztandarach poszczególnych opcji. W tym kontekście absolutnie zgadzam się z wypowiedzią Charlesa Taylora cytowaną przez Zbigniewa Nosowskiego: katolicy powinni zaangażować się bardziej w swój dialog wewnętrzny, w rozmowę i rozumienie inaczej myślących katolików.
Dostrzegam tu ogromną rolę Kościoła hierarchicznego: modlimy się o pokój na świecie, a walczymy ze sobą do krwi ostatniej. Może czas zacząć nawoływać do wzajemnego zrozumienia? Prowadzić działania duszpasterskie tak, by zadomowieni nie okopywali się na swoich stanowiskach, a poszukiwacze nie zgubili drogi? Na razie wygląda na to, że każda z tych grup szuka swoich duszpasterzy, swojej oddzielnej wspólnoty, roszcząc sobie prawo do bycia tymi „właściwymi” katolikami.
Mam nadzieję, że otwartość papieża Franciszka, która bardzo się zamanifestowała w przebiegu ostatniego Synodu, przeniesie się
również na nas, szeregowych, cywilnych katolików.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]