Reklama

Trudna lekcja

Trudna lekcja

03.07.2005
Czyta się kilka minut
- Stan przestrzegania praw człowieka jest lepszy niż był 50 lat temu. Nasze oburzenie na ich naruszanie bierze się głównie z tego, że więcej wiemy - stwierdził Konstanty Gebert podczas dyskusji zamykającej krakowską edycję festiwalu Prawa Człowieka w Filmie. Widzom niełatwo było zgodzić się z tym zdaniem.
O

Oglądając filmy poświęcone łamaniu praw człowieka przez reżim Kim Dzong-Ila w Korei Północnej, głównemu tematowi tegorocznej edycji, można było uznać, że stan przestrzegania praw człowieka w niektórych miejscach na świecie wcale się nie poprawił. Jak 60 lat temu świat dowiadywał się o istnieniu Auschwitz czy sowieckich łagrów, jak przed ćwiczeniem stopniowo zaczęliśmy poznawać prawdę o ludobójstwie w Kambodży, podobnie dzisiaj relacje niedoszłych ofiar i nielicznych świadków potwierdzają istnienie północnokoreańskich obozów koncentracyjnych i komór gazowych.

O tych pierwszych opowiada w czeskim filmie “Nie pozwolili mi nawet umrzeć..." Lee Jung-kuk, były osobisty ochroniarz Kim Dzong-Ila, który po próbie ucieczki z kraju stał się na sześć lat więźniem obozu Yodok. W zrealizowanym dla BBC przez Ewę Ewart dokumencie “Na osi zła - kraj cichej śmierci" o...

5549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]