Reklama

Tradycja na horyzoncie

Tradycja na horyzoncie

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Nadzieję na Mszę trydencką w każdej parafii mają nie tylko tradycjonaliści. Ale nie należy działać rewolucyjnie.
M

Minął już rok, odkąd papieskie motu proprio "Summorum Pontificum" ujrzało światło dzienne. Przez ten czas Watykan wydał kolejne decyzje, jasno wskazujące, że w sprawie liturgii Benedykt XVI nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przeciwnicy jej powrotu nie ustępowali pola i w rezultacie liturgia stała się głównym bodaj polem debaty teologicznej w Kościele.

Kiedy jednak śledzę teksty ukazujące się na łamach "Tygodnika", nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w rzeczywistości zmieniło się niewiele. Dowiaduję się, że co niedzielę w naszym kraju odprawia się ok. dziesięciu starych Mszy, na które uczęszcza może nieco więcej niż przed rokiem wiernych; z ich wypowiedzi wynika, że w polskim Kościele czują się jednak nadal sekowani. Może tylko nabrali hardości, złapali wiatr w żagle i nie dają już sobie wmówić, że są przeżytkiem - teraz są w awangardzie. Ale niezależnie...

9897

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]