Reklama

Tort Czombrowski

Tort Czombrowski

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Kiedyś w młodości jechałem raz drogą ze Świtezi do Czombrowa z panem Janem Szpiehalskim z Haciszcz, przyjacielem mego ojca i wielkim miłośnikiem naszej rodzimej Nowogródczyzny. Patrząc z upodobaniem na pagórkowaty krajobraz, tak dobrze nam znany, a tak wybitnie malowniczy, zaczęliśmy dzielić się myślami, które to otoczenie w nas budziło. (...).
"

"Nieudolnymi słowy tłumaczyłem podświadomy tok moich myśli, to ustawiczne poczucie, że coś wokoło mnie przemija bezpowrotnie, że jakieś wysokie piękno, jakieś bezcenne dobro przechodzi mimo nas niezauważone, a jest ono tak proste, powszechne i bliskie, że nie można go dojrzeć, jak się nie widzi powietrza, dopóki jest czyste i niczym nie zmącone. Czułem, że trzeba by opisywać nasze strony, nasz kraj, żeby uświadamiać sobie i przypominać innym te jakieś nienazwane, nie dające się bliżej określić skarby, jakie się w nim kryją" - tak zaczyna swoje wspomnienia Jan Bułhak (1876-1950), sławny artysta-fotografik i - jak się okazuje - świetny pisarz. Książkę tę - "Kraj lat dziecinnych", wydaną przez ASP Rymsza w Gdyni, 2003 - sprezentowała mi pani profesor Małgorzata Czermińska, jako dodatek do niewielkiej książeczki: "Próbowane i... dobre - przepisy kulinarne ręką Marji...

7129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]