Reklama

Piętka z masłem

Piętka z masłem

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Pamiętam piekarnię, w której chleb robił człowiek niespełna rozumu. Pamiętam taką, gdzie piekł zabójca. Pamiętam inne, zapyziałe, z innego wieku.Pamiętam, że nikt mnie nie wypuścił z piekarni bez chleba na drogę.
W piekarni Juana Pablo Arancibia. Hernando, Massachussetts, USA, luty 2011 r. / fot. Stan Caroll, Zumapress, Corbis
C

Czystą ścierką wycierała spód bochna, pokryty mąką, z czarnymi smugami. Chwytała długi nóż, a ja zatykałem uszy. Szpicem kreśliła krzyż, dźwięk był zgrzytliwy, głośny. Nie znosiłem tej chwili, nikt poza nią tak nie robił; ale zaraz była chwila odkupienia, odkrojona piętka i masło ze spiżarni. Jeśli miałbym znaleźć twarde dno dzieciństwa, to pewnie byłby ten chleb z masłem - piętka, najlepsza, bo z chrupiącą skórką, w środku miękka, jeszcze ciepła, grubo pociągnięta wiejskim masłem. Kanarek miał wtedy godzinę wolności, wyfruwał z klatki wyściełanej gazetą, krążył wokół lampy, przysiadał mi na głowie. Dla mnie był chleb z masłem i widok z okna.

Nigdy się nie mogłem przyzwyczaić do innego chleba. Polubiłem inne, ale ten z rodzinnego miasta pozostał, trudno to precyzyjnie nazwać, może nie najlepszy ze wszystkich, ale pasował mi, jak stare buty. Był zwykły,...

16285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]