Reklama

Bosch

Bosch

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Mądrość oschła, czasem sarkastyczna, często ukryta (...) sprawia, że dzieło Boscha jest nieustającym pytaniem, pełnym podtekstów i zagadek. (...) Maluje, obdarzony intuicją religijną, z troską prozelity. Sztuka Boscha, gdybyśmy potrafili rozwiązać wszystkie jej zagadki, coraz bardziej nabierałaby cech kazania - mocnego, realistycznego, surowego - jak przystało na koniec średniowiecza. Hiszpanie, wielcy admiratorzy Boscha, nade wszystko cenili w nim tę cnotę - pisze Fierens-Gevaert (Malarstwo flamandzkie).
Hieronim Bosch "Chrystus niosący krzyż", Gandawa 1515-16
G

Gandawski obraz Hieronima Boscha “Chrystus niosący krzyż" uznaje się za ostatnie znane nam dzieło malarza, za jego ostatni apel skierowany do ludzkości. Obraz namalowany jest w formacie zbliżonym do kwadratu. Po przekątnej, od lewego górnego rogu w dół, biegnie długie drzewce krzyża. Chrystus znajduje się w centrum - widać tylko bladą, spokojną twarz o przymkniętych oczach. Udręczony, pokorny Człowiek Pokoju jest ciasno otoczony karykaturalnymi postaciami. Oblegają Go tak ściśle, że prawie nie pozwalają Mu odetchnąć (“Inni malarze próbują malować ludzi tak, jak oni wyglądają z zewnątrz, podczas gdy Bosch ma odwagę malować ich takimi, jacy są wewnątrz, w swej duszy" - pisał w roku 1605 José de Sigüença).

Twarze tych ludzi wyrażają wszystkie odcienie podłości, uciechę z nieszczęścia, niezdrowe zainteresowanie, złośliwość, władczość i obojętność. Są tu płatni...

4851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]