Reklama

Ładowanie...

To zdjęcie, ten podpis...

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Prawie połowę reportażu Arkadiusza Bartosiaka Nie będziemy przeszkadzać (Rzeczpospolita nr 94 z 21 kwietnia br.) zajmuje portret mężczyzny w koszulce z napisem Season of Ireland. Niewesoła twarz, w tle dwie głowy kobiece. I pod spodem grubą czcionką: Mamy już dość Polski. Państwo L. (nazwisko podane w pełnym brzmieniu, mam nadzieję, że fikcyjne) po 1 maja emigrują do Irlandii razem z dziećmi. O nich i o paru innych rodzinach opowiada reportaż, szukając wspólnego mianownika decyzji, by na kraj emigracji (nie zarobku!) wybrać właśnie Irlandię.
A

Ale akurat nie ta odpowiedź jest ważna. Ważne są takie decyzje. Od pewnego czasu media poświęcają emigracyjnym zamiarom rodaków coraz więcej uwagi. Zdaje się to coraz płynniej przechodzić w samospełniającą się przepowiednię. Gdy któryś z kolei sondaż pyta natrętnie: “czy myślisz o wyjeździe?" i “dlaczego myślisz?", zaczyna się urealniać także możliwość wcale dotąd nie brana pod uwagę. Bo przecież tu nie idzie o wyjazd zarobkowy na studia czy staż - w otwierającej się właśnie Unii możliwość i oczywista, i naturalna. Chodzi o decyzję zerwania z ojczyzną, o czym podpis pod zdjęciem pana L. w “Rzeczpospolitej" mówi z ostentacyjną drastycznością. W tekście reportażu jego wypowiedź, rozwinięta, brzmi jeszcze jaskrawiej: “Mamy już dość tego kraju. Z uczciwej pracy nie wystarcza nam na opłaty. Wszędzie chaos, korupcja. Nic nas tu nie trzyma".

Pan L. jest taksówkarzem...

2166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]