Wspólnota z ukraińskim akcentem

Obecność blisko miliona mieszkających i pracujących nad Wisłą Ukraińców wyznacza początek końca Polski monoetnicznej.

Reklama

Wspólnota z ukraińskim akcentem

Wspólnota z ukraińskim akcentem

24.09.2018
Czyta się kilka minut
Obecność blisko miliona mieszkających i pracujących nad Wisłą Ukraińców wyznacza początek końca Polski monoetnicznej.
Rodzina Jewgienii Budiejewej, od lewej: Igor, Kira, Jewgienia i Jara. JACEK TARAN DLA „TP”
K

Kim są? Na pewno nie uchodźcami, bo wojnę na wschodzie kraju, w której każdego dnia nadal giną ludzie, większość z nich zna tylko z telewizji. Nie lubią też słowa „imigrant”, zabarwionego desperacją i smutkiem wyborów ostatecznych. A oni są przecież tylko ludźmi na walizkach, żyjącymi cyklem kilkumiesięcznych wacht w Polsce, paroma tygodniami wypoczynku w domu i powrotem – niekoniecznie do tego samego miejsca pracy czy nawet miejscowości. Tylko niektórzy z nich zaczęli nad Wisłą zapuszczać korzenie. M-2 wynajmowane w kilka osób zamienili na przestronniejsze M-3, do którego ściągnęli rodzinę. Możliwe, że dzieci chodzą nawet do polskiej szkoły i zdążyły opanować młodzieżowy slang, który dla ich rodziców – walczących nadal ze szczebrzeszyńskimi chrząszczami – pozostanie chyba już na zawsze poza zasięgiem.

Jeszcze jedno zdaje się ich łączyć. Wciąż kochają Ukrainę trudną, bo nie do...

23102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

może i początek końca - ale ksenofobiczny ciemnogród nie powstał sam z siebie, on korzeniami wyrasta z kościołów, z ambon sypią pod niego nawóz - Polska wieloetniczna, bogata kulturowo, oświecona i [niechby i nawet w ewangelicznym duchu] tolerancyjna - to Polska po odejściu w niebyt kościoła katolickiego jako złego ducha narodowego, siewcy zepsucia i nienawiści

...ta ukraińska inność, nie jest tak daleka od polskiej...Jednak tym, co rzeczywiście może połączyć wszystkich ludzi na ziemi, to jedna wiara, jeden Pasterz-Chrystus, jeden Kościół-Powszechny. Tymczasem w trosce o dobro duchowe przybyszów z Ukrainy, organizuje się w rzymskokatolickich kościołach odrębne greckokatolickie nabożeństwa, ale już samych prawosłanych zostawia się na łasce "innego" kościoła(autokefalicznego?). A to Kościół Chrystusa jest naprawdę gościnny, i z tej gościnności wynika jego katolicki(powszechny) charakter. Czas dopracować się nowego rytu nabożeństwa katolickiego, w którym odnajdzie swą drogę do Boga tak "Żyd", jak i "Grek" i "Scyta" również

W treść artykułu wkradł się błąd. Na początku 2014 roku przed Majdanem, za jednego dolara trzeba było zapłacić nie ok. 9,5 tys. hrywien, a tylko 9,5 UAH Dzisiaj zaś jest to 28 hrywien za 1 dolara, a nie 28 tysięcy.

Ks Adama Bonieckiego w temacie "Dosc glupich rzeczy" odnioslem sie pozytywnie tak i tutaj rowniez poniweaz podano nam bardzo konkretne dane 3 rodzin Ukrainskich i ich sukcesow w Polsce i taaak trzymac . Jedna tylko uwaga : A co z ochrona danych osobowych Panie Marku Rabij ?

Pracuję w centrum usług wspólnych w Krakowie. Rzeczywiście jeżeli umiejętności są równe szybciej zatrudnię Polaka bo łatwiejsza jest komunikacja w zespole. Tylko że Polaków z umiejętnościami zaczyna brakować. Poza tym wielu Ukraińców którzy kończyli studia w Polsce posługuje się świetną polszczyzną więc problem znika. Dodatkowo mają trudniej przy zmianie pracy (pozwolenie na pracę od nowa). W centrach w których rotacja pracowników jest bardzo duża niektórzy pracodawcy preferują imigrantów spoza Unii bo Ci są bardziej lojalni ze wg na te trudności adminitracyjne a to stabilizuje zespół.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]