Reklama

To ta bez dziecka

To ta bez dziecka

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Położna zapytała: „Są państwo gotowi?”. Po chwili przywiozła zwłoki w łóżeczku, w którym karmi się noworodki. Ewelina wzięła syna na ręce, przytuliła go. „Zobacz, śpi, śliczny jest” – powiedziała do męża.
JOANNA RUSINEK
O

Od dwóch dekad toczy się debata na temat legalnej aborcji, „Polek u ginekologa”, prowadzenia ciąży i prawa pacjentek do godnego porodu. Dyskusja przyczyniła się do poprawy usług w szpitalach położniczych. To sukces.

Niestety, nie we wszystkich przypadkach ciąża przebiega w sposób fizjologiczny – wówczas standardowe postępowanie to za mało. Wiele z takich ciąż kończy się tragedią: upośledzeniem dziecka, czasem śmiercią – matki albo potomstwa, a niekiedy obojga. Często nie da się temu zapobiec, czasem jednak coś zawodzi – system albo człowiek. Niektóre z kobiet nie otrzymują pomocy na czas.

Kobiety w ciąży patologicznej wymagają szczególnej opieki, często w szpitalu o trzecim stopniu referencyjności, czyli specjalizującym się w prowadzeniu ciąż najwyższego ryzyka. Zdarza się jednak, że prowadzący ciążę ginekolog lekceważy objawy, które opisane są w każdym podręczniku...

20777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Glosu lekarzy z, jak to Pani Redaktor, okresla "prowincji". Moze opowiedzieliby jak chetnie szpitale o II lub III st. referencyjnosci przyjmuja ciezko chore pacjentki, jak teoria rozmija sie z praktyka, jak wyglada organizacja przewozu ciezko chorej pacjentki ze szpitala X. do szpitala Y. oraz ile wymowek potrafia uslyszec od lekarza z kliniki, ktory pacjentki przyjac nie chce. Pozdrawiam

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]