Reklama

To nieludzkie

To nieludzkie

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Czytam we własnym "Tygodniku", w ubiegłotygodniowej rozmowie z prof. Andrzejem Zollem: "W Polsce siedzi w więzieniach 91 tysięcy ludzi, zaś miejsc po przebudowie kaplic, korytarzy i bibliotek na cele jest około 72 tysiące. Mamy więc o 20 tysięcy za dużo ludzi w więzieniach. (...) A co będzie, gdy zaostrzymy kodeks karny?".
K

Kodeks zaostrzony (projekt już gotowy) może uchwalony na razie nie zostanie - bo przez kogo? Ale jeśli ponownie władzę obejmie ta sama ekipa, pytanie z cytatu nabierze pełnej ostrości. Tymczasem jednak wystarczy przytoczony stan faktyczny. Te likwidowane kaplice i biblioteki, zamieniane w cele, byle tylko jakoś upchać skazanych. To tak mają wyglądać wyroki sprawiedliwości w wolnej Polsce?

Rozumiem, że nie obchodzi to polityków rządzącej ekipy, aprobujących wszystko, co jest robione. Ani tak zwanych "mas", jakże chętnie ożywiających w sobie uczucie złej satysfakcji: "dobrze im tak, zasłużyli". Ale duszpasterze? Kapelani więzienni, nareszcie w wolnym kraju dopuszczeni naprawdę do tej, jakże niewdzięcznej i tak niebywale potrzebnej pracy? Milczą i godzą się? Nie boją się, że poniewieranie człowiekiem, który i tak nie stoi już prosto na nogach, może dać tylko...

1511

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]