Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

To nie jest kraj dla ludzi

To nie jest kraj dla ludzi

05.08.2013
Czyta się kilka minut
To samo załamywało Napoleona.
P

Ponad dwie setki lat temu Napoleon też pewnie stał jak kretyn w środku niczego i patrzył na obracającą się kojąco betoniarkę. Zarówno Napoleon, jak i betoniarka znajdowali się w okolicach Iławy, podobnie jak ja i wielu, wielu innych opartych na „faktach autentycznych” bohaterów InterCity relacji Południe–Północ, Krupówki–Monciak, czy jak tam tym naszym polskim Champs-Élysées w Cannes na imię. A ja czułem się niczym Warron pod Kannami, Żółkiewski pod Cecorą, Engel w Korei, Smuda – wszędzie z wyjątkiem Biedronki. Jeśli podróże kształcą, to mam czterdzieści i cztery fakultety – i rację miał Ajschylos, że wiedza przynosi cierpienie. Zaprawdę przynosi, zwłaszcza latem w Lechistanie niemal ćwierć wieku od odzyskania niepodległości. Mądrzy są Polacy, jeśli mierzyć ich Ajschylosową miarą, jesteśmy pawiem i papugą z MENSY. Lato zaskoczyło kolejarzy, dzierżawców infrastruktury, włodarzy...

3713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]