Reklama

To dobrze

To dobrze

13.09.2007
Czyta się kilka minut
Nie jest to na pewno wydarzenie najważniejsze, a jednak bardziej znaczące, niż to może wydawać się teraz, w przybierającym na sile zgiełku politycznych awantur. Chodzi o niedawny list dr. Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, który ojcom paulinom na Jasnej Górze przekazał swoje zaniepokojenie zachowaniem polityków przybywających tam z różnych okazji. Bezceremonialność, z jaką osoby publiczne nie od dziś eksponują siebie i swoje ziemskie interesy w sanktuarium narodowym, niepokoiła i gorszyła wielu wierzących. Było nie do przyjęcia, że kamery w kaplicy Cudownego Obrazu skupiają się na politykach nieraz od Kościoła dalekich.
T

Tym bardziej szokowało zjawisko czynnego zabierania przez nich głosu podczas samych uroczystości religijnych, gdy jawność instrumentalnego stosunku do nabożeństwa nie podlegała już żadnej wątpliwości. W sytuacji nadciągających wyborów można było tylko obawiać się, że będzie gorzej, a nie lepiej.

Dlatego bardzo fortunny wydaje się list rzecznika i naprawdę uspokajać musi głos księży biskupów, przypominających ostatnio zasady czynnego uczestnictwa polityków w przestrzeni sakralnej (nie od ołtarza, nie podczas nabożeństw). Na Jasnej Górze zawsze było miejsce dla wszystkich Kmiciców, ale tylko gdy pozostawali pielgrzymami, jak tysiące wiernych obok nich. I niech tak zostanie, zwłaszcza że wszystko zdaje się wskazywać, iż troski, z jakimi tam się zwrócimy o pomoc Opatrzności, do małych należeć nie będą.

859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]