Reklama

Timbuktu. Zapałka, która podpaliła dom

Timbuktu. Zapałka, która podpaliła dom

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Prezydent Mali przymykał oczy na przemyt kokainy i rosnącą siłę islamistów. Gdy wybuchła tuareska rebelia, zawłaszczyli ją dżihadyści i przemytnicy. Awa miała w Timbuktu hotel. W styczniu 2012 był w nim Bono, w kwietniu stał się Trybunałem Islamskim.
Abdou Ag Abdou Salam (drugi z prawej) przed zajazdem w Tiboraghen przy drodze do Timbuktu, listopad 2006 r. Fot. Alain Labye
G

Gdy w marcu 2006 r. pułkownik Kaddafi przyjechał do Mali na święto urodzin proroka Muhammada, obchody urządzono w Timbuktu. Timbuktu uchodziło za jeden z symboli Sahary, a Kaddafi widział w sobie jej władcę.
Abdou Ag Abdou Salam nie poszedł na stadion. – Modlitwa w tłumie, to nie dla mnie – mówił – znasz mnie przecież. Z ciekawości? Nie, za dużo ludzi, za dużo kontroli. Kompletny chaos. Nomadzi noszą przy pasku noże, już sto metrów od pierwszej bramki dzwoniło. Konfiskowali wszystko.
Kaddafi wyprowadził w pole malijski protokół i powitał w Timbuktu prezydenta Mali, jakby to on był tu gospodarzem. Sam poprowadził modlitwę na stadionie, a jego mowa była pasmem niespójnych dywagacji. Ludzie byli w szoku, liczyli jednak na libijskie inwestycje. Libijczycy rzeczywiście kupili podupadły hotel Azalaï, opowiadał Abdou, i puścili na nowo wodę wyschłą odnogą Nigru do miasta.
...

30131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]