Reklama

The Mars Volta, „Amputechture"

The Mars Volta, „Amputechture"

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Tytułowe "Amputechture to połączenie słów "amputacja i "architektura. Będzie więc dramatycznie i boleśnie - tak jak w przypadku poprzednich albumów, inspirowanych tragicznymi losami dwóch przyjaciół zespołu, nabrzmiałych od cierpienia, strachu, szaleństwa; głos i teksty Cedrica Bixlera-Zavali wprost idealnie nadają się do ich wyrażania. Ale też należy spodziewać się wyważonej konstrukcji, harmonii, perfekcji wykonania (tu odpowiedzialność spoczywa na gitarzyście i kompozytorze Omarze Rodriguez-Lopezie). Na najnowszym albumie te dwa elementy stopiły się w jedną całość.
D

Debiutancki concept album porównywano do wczesnego Yes; najnowszy przypomina mi "Thrak" King Crimson: obydwu trudno zarzucić patos, pretensjonalność czy przeładowanie, choć bez wątpienia są to dzieła z najwyższej półki ambitnego rocka zbliżającego się do jazzu. Obydwie można rozłożyć na elementy, które z mniejszym lub większym powodzeniem da się określić jako "piosenki", pełnego sensu nabierają jednak po wielokrotnym wysłuchaniu w całości - dopiero wtedy można wychwycić mnóstwo szczegółów, dostrzec melodyczne i tekstowe powiązania (niepolegające bynajmniej na prostej powtarzalności) i docenić misterną konstrukcję.

"Amputechture" zwodzi i zaskakuje w każdej minucie. Zaczyna się od jazzującej ballady "Vicarious Atonement", która przechodzi w najbardziej rozbudowany na płycie utwór "Tetragrammaton" - widać w nim, jak zespół bawi się możliwościami studia. W "...

2764

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]