Reklama

Gabriel od Genesis

Gabriel od Genesis

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Nikt tak jak Peter Gabriel nie potrafi tym swoim coraz bardziej ojcowskim głosem poruszać, wzruszać, łączyć ciepło z mądrością, a z ironią – czułość. Po prostu czułość.
Peter Gabriel na próbie z chórem przed koncertem „46664 – Poświęć minutę swego życia dla AIDS”. W koncercie tym wzięli też udział Bono, Queen, Eurythmics i wielu afrykańskich muzyków. Kapsztad, RPA, listopad 2013 r. FRANK MICELOTTA / GETTY IMAGES
K

Kamera szybuje nad zielonymi polami hrabstwa Surrey, z oddali wyłaniają się kępy drzew i monumentalne budowle, soczyście połyskuje świeżo przystrzyżony trawnik, na którym chłopcy rozgrywają kolejną partię krykieta. Zabudowania osadzone są na planie dawnego klasztoru kartuzów, który od początku XVII w. stał się siedzibą Charterhouse School – jednej z najbardziej prestiżowych public schools Wielkiej Brytanii.

Kaplice, mury, krużganki, którymi przemykali niegdyś ministrowie, generałowie, poeci, drużyna krykieta, „domy”, barwy (cztery punkty dla Gryffindoru!), mieszanka opresji i snobizmu tak dobrze znana ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”. Tak, powiedzmy sobie szczerze – Charter­house przypomina raczej tło teledysku do „We don’t need no education” niż matecznik rocka.

Charterhouse działa do dziś, pobierając czesne w wysokości circa 40 tys. funtów za rok...

13616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

We don`t need no education nie jest tytułem pisenki. Ta bardzo znana pieśń Pink Floyd nosi tytuł Another Brick In The Wall part II.

że tak - obawiam się jednak, że gdybym napisał tytuł piosenki, skojarzenie z frazą "my nie chcemy wykształcenia" nie byłoby tak dynamiczne. pozdrawiam, dziękując za rewolucyjną czujność. ~Robert ~Kasprzycki

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]