Reklama

Telefon od zranionych

Telefon od zranionych

20.09.2021
Czyta się kilka minut
PRACOWNIA DIALOGU
A

ANNA GOC: Tuż po publikacji raportu o zakonie dominikanów Inicjatywa „Zranieni w Kościele” uruchomiła codzienną linię kryzysową dla osób skrzywdzonych. Jakie były reakcje?

BARBARA SMOLIŃSKA, PSYCHOTERAPEUTKA, SZEFOWA PRACOWNI DIALOGU: W środę wieczorem, czyli w dniu publikacji raportu, zadzwoniło sześć osób. W następnych dniach – kolejnych kilka. To jest bardzo dużo. Wśród kontaktujących się z nami nie było co prawda osób skrzywdzonych przez Pawła M., ale dzwoniących łączyło to, że zostali wykorzystani przez księży lub zakonników już jako dorośli.

O takich przypadkach jest mowa w raporcie.

Tak. Zdarzało się, że sprawcą był spowiednik, czyli ksiądz, który w życiu skrzywdzonych dotąd funkcjonował jako ważny duchowny. Ale mieliśmy też kilka telefonów z informacją o działalności egzorcystów – wielogodzinnych seansach z naruszeniem cielesności, które były odprawiane przez kilka lat. Wyraźnie zadziałał raport i opisane w nim długie modlitwy z elementami przemocy.


CZYTAJ TAKŻE

PUSTKA PO BOGU. ARTYKUŁ SEBASTIANA DUDY: Badając przypadek dominikanina Pawła M., próbowaliśmy zrozumieć, jak było to możliwe, że bezkarnie krzywdził wiele osób przez tyle lat >>>


Co ważne, większość osób, które zadzwoniły do nas w ostatnim tygodniu, nie opowiedziała o tych wydarzeniach nikomu wcześniej. Osoby pełnoletnie często nie zgłaszają swoich spraw, gdyż obawiają się, że zostaną uznane za współwinne.

Co mogą zrobić?

Zwrócić się do biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, bo ono także przyjmuje zgłoszenia dotyczące dorosłych skrzywdzonych. ­Zachęcamy również do kontaktu z Inicjatywą „Zranieni w Kościele”, która oferuje pomoc w dopełnieniu procedur. ©℗

BARBARA SMOLIŃSKA jest psychoterapeutką i superwizorką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, szefową Pracowni Dialogu, współtwórczynią Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Pod numerem 800 280 900 codziennie w godzinach 19.00-22.00 do 26 września Inicjatywa odbiera telefony od zranionych dorosłych.


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]