Reklama

Telefon od zranionych

Telefon od zranionych

20.09.2021
Czyta się kilka minut
PRACOWNIA DIALOGU
A

ANNA GOC: Tuż po publikacji raportu o zakonie dominikanów Inicjatywa „Zranieni w Kościele” uruchomiła codzienną linię kryzysową dla osób skrzywdzonych. Jakie były reakcje?

BARBARA SMOLIŃSKA, PSYCHOTERAPEUTKA, SZEFOWA PRACOWNI DIALOGU: W środę wieczorem, czyli w dniu publikacji raportu, zadzwoniło sześć osób. W następnych dniach – kolejnych kilka. To jest bardzo dużo. Wśród kontaktujących się z nami nie było co prawda osób skrzywdzonych przez Pawła M., ale dzwoniących łączyło to, że zostali wykorzystani przez księży lub zakonników już jako dorośli.

O takich przypadkach jest mowa w raporcie.

Tak. Zdarzało się, że sprawcą był spowiednik, czyli ksiądz, który w życiu skrzywdzonych dotąd funkcjonował jako ważny duchowny. Ale mieliśmy też kilka telefonów z informacją o działalności egzorcystów – wielogodzinnych seansach z naruszeniem cielesności, które były odprawiane przez kilka lat. Wyraźnie zadziałał raport i opisane w nim długie modlitwy z elementami przemocy.


CZYTAJ TAKŻE

PUSTKA PO BOGU. ARTYKUŁ SEBASTIANA DUDY: Badając przypadek dominikanina Pawła M., próbowaliśmy zrozumieć, jak było to możliwe, że bezkarnie krzywdził wiele osób przez tyle lat >>>


Co ważne, większość osób, które zadzwoniły do nas w ostatnim tygodniu, nie opowiedziała o tych wydarzeniach nikomu wcześniej. Osoby pełnoletnie często nie zgłaszają swoich spraw, gdyż obawiają się, że zostaną uznane za współwinne.

Co mogą zrobić?

Zwrócić się do biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, bo ono także przyjmuje zgłoszenia dotyczące dorosłych skrzywdzonych. ­Zachęcamy również do kontaktu z Inicjatywą „Zranieni w Kościele”, która oferuje pomoc w dopełnieniu procedur. ©℗

BARBARA SMOLIŃSKA jest psychoterapeutką i superwizorką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, szefową Pracowni Dialogu, współtwórczynią Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Pod numerem 800 280 900 codziennie w godzinach 19.00-22.00 do 26 września Inicjatywa odbiera telefony od zranionych dorosłych.


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]