Reklama

Wsparcie: jak je dawać

Wsparcie: jak je dawać

22.06.2020
Czyta się kilka minut
PRACOWNIA DIALOGU
A

ANNA GOC: Jesienią ma ruszyć pierwsza grupa wsparcia dla osób wykorzystywanych seksualnie przez księży, której organizatorem jest inicjatywa „Zranieni w Kościele”. Czym taka grupa różni się od grupy terapeutycznej?

BARBARA SMOLIŃSKA, PSYCHOTERAPEUTKA: Celem grupy nie jest głęboka praca psychoterapeutyczna, tylko spotkanie z osobami, które doświadczyły podobnej krzywdy, choć trzeba podkreślić, że krzywda każdej osoby jest indywidualna. Członkowie grupy umawiają się na dyskrecję. Uczą się dawać i uzyskiwać wsparcie. Ważne jest, by trauma nie pozostała tajemnicą.

Czy grupa będzie otwarta?

Półotwarta. Limit uczestników to 12 osób. Kolejnych będziemy przyjmowali dopiero wtedy, gdy ktoś zakończy swój pobyt w grupie. Chcemy uniknąć dowolności w dołączaniu do grupy, dlatego minimum spotkań, na które deklarują się nowi członkowie, to trzy soboty. Grupa będzie się spotykała w Warszawie raz w miesiącu. Trzygodzinne spotkania poprowadzą dwie psychoterapeutki. Udział jest bezpłatny, bo udało nam się pozyskać dofinansowanie z Fundacji św. Józefa.

Jak można się zapisać?

Dzwoniąc na nasz wtorkowy dyżur (800 280 900) lub wysyłając wiadomość na nasz adres (info@zranieni.info). Zapisanie do grupy poprzedzi godzinna konsultacja, podczas której psychoterapeutki prowadzące spotkania spytają między innymi o motywacje dołączenia do grupy i związane z nią oczekiwania. ©℗

BARBARA SMOLIŃSKA jest psychoterapeutką i superwizorką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, szefową Pracowni Dialogu, współtwórczynią inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]