Reklama

Teatry i kina: miejsca tylko w co drugim rzędzie

Teatry i kina: miejsca tylko w co drugim rzędzie

25.05.2020
Czyta się kilka minut
Z

Zgodnie z ministerialnym harmonogramem ­teatry wznowiły próby do spektakli, a w studiach nagrań i na planach filmowych rejestrowane są nowe materiały. Nie obyło się bez problemów – wymuszona epidemią przerwa doprowadziła do zerwania wielu umów i kontraktów. Teoretycznie otwarto także muzea i galerie, jednak w praktyce długo nie wybierzemy się na żaden wernisaż, niektóre wystawy pozostają zaś nieczynne choćby ze względu na szkodliwe działanie płynów dezynfekujących na eksponaty.

Rząd chce, by także kina i teatry ruszyły przed wakacjami – właśnie zapadają decyzje dotyczące obostrzeń sanitarnych. Jeśli zdecydujemy się na model czeski (widzowie mogą zajmować co drugi rząd, nie wolno im zabrać na seans popcornu i coli), otwarcie kin może okazać się nieopłacalne. Jeszcze trudniej mają teatry – specyfika działań poszczególnych grup artystycznych powoduje, że nie ma możliwości objęcia ich jednolitymi zaleceniami. Dotychczasowe rekomendacje, opracowane bez uwzględnienia większości uwag zaproponowanych przez praktyków, są na tyle nieprecyzyjne, że ministerstwo kultury po rozstrzygnięcia odsyła do inspektoratów sanitarnych.

Tymczasem ostatni deszczowy weekend pomógł zadebiutować kinom samochodowym – na parkingach przed ekranami zaparkowały setki aut. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]