Reklama

Taniec wokół złotego cielca

Taniec wokół złotego cielca

05.06.2006
Czyta się kilka minut
"Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Ten międzynarodowy bonmot trzeba zweryfikować, przynajmniej na najbliższy miesiąc. Między meczem inaugurującym piłkarskie Mistrzostwa Świata w Monachium (9 czerwca) a finałem w Berlinie (9 lipca) należałoby powiedzieć: piłka jest ze złota, a bramki ze srebra. Bo w zaczynającym się mundialu chodzi nie tylko, a nawet nie przede wszystkim o sport, sukces i honor, lecz głównie o pieniądze. A zwycięzca jest już znany: FIFA, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej.
F

Fédération Internationale de Football Association powstała w 1904 r. To imperium piłkarskie z siedzibą w Zurychu jest swego rodzaju globalnym mocarstwem: należy do niego 207 krajów członkowskich, więcej niż do ONZ. W 2004 r. wpływy FIFA sięgnęły 500 mln euro, "wypracowując" zysk rzędu 100 mln euro. W tym roku profity będą nieporównanie większe. Jako przedsiębiorstwo FIFA oferuje bowiem produkt specyficzny, odporny na wszelkie kryzysy i globalny: nic nie fascynuje tylu ludzi na świecie tak, jak piłka nożna. Mecz finałowy mundialu w 2002 r. między Brazylią a Niemcami śledziło ponad miliard widzów.

90 proc. swych wpływów FIFA uzyskuje dzięki odbywającym się co cztery lata mistrzostwom świata drużyn męskich (organizowane są także mistrzostwa drużyn żeńskich, a także młodzieżowych - te jednak nie są aż tak popularne).

Mistrzostwa w Niemczech mają...

14694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]